U.S. Range U60-4G36RS LP Liquid Propane 4 Burner 60" Range with 36" Griddle, 26" Standard Oven, and Storage Base - 190,000 BTU
Item number  372u64g36rslMFR number  U60-4G36RS LP
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Equipped with 4 powerful 26,000 BTU cast open burners
  • Includes a manual 36" griddle top rated at 54,000 BTU
  • Porcelainized oven interior
  • Includes a standard oven with 32,000 BTU "H" burner and storage base
  • 190,000 BTU; liquid propane
UPC Code:400013525307
Works With
View All Items
Garland / US Range U60-4G36RS LP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
790 lb.
Width
59 1/16 Inches
Griddle Width
36 Inches
Nominal Width
60 Inches
Burner BTU
26,000 BTU
Features
NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Griddle BTU
54,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Number of Burners
4 Burners
Number of Ovens
1 Oven
Number of Racks
1 Rack
Oven BTU
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Standard Oven / Storage Base
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Garland / US Range U60-4G36RS LP Details
Outfit your kitchen with the dependable U.S. Range U60-4G36RS LP liquid propane 4 burner 60" range with a 36" griddle, standard oven and storage base! With a combination of excellent power and accessible features, you'll find this convenient unit easily fits into any commercial kitchen. It all begins with its rangetop, which has 4 cast open burners set in split-cast, ergonomic iron grates. Comfortably fit various pots and pans on the range to cook multiple recipes at once, which helps to significantly improve efficiency. For exceptional versatility, this model features a 36" manual griddle top! It has a durable 5/8" thick steel griddle plate with a 23" surface depth. The manual, hi/lo griddle controls are great for the operator who enjoys cooking by feel. This unit features one 18,000 BTU cast iron "H" style burner with an independent control knob for each 12" of griddle width (54,000 total BTU). Operated by large, simple knobs, the range is easy to use.
Plus, it has a 5" front-plate rail that gives you a cool place to set tools and prevents burns if employees brush against the front of the range. It also comes equipped with a stainless steel backguard, removable shelf, and 6" adjustable stainless steel legs so you have everything you need to set up your cooking line. This unit requires a liquid propane connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 59 1/16"
Depth: 34 1/2"
Height: 57"
Working Height: 36"
Oven Dimensions:
Width: 26 1/4"
Depth: 26"
Height: 13"
Griddle Dimensions:
Width: 36"
Depth: 23"
Thickness: 5/8"
Attention CA Residents:
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.