Steril-Sil ENC48-2HP 48" Enclosed Base Stainless Steel Mobile Condiment Counter
Item number  799enc482hpMFR number  ENC48-2HP
Special Order Shipping
An estimated delivery date will be provided after placing the order
Product Overview
  • Top cutout accommodates up to 2 full size hotel pans or combination of fractional pans
  • Features 8" front shelf for resting a tray or plate for easy access at a buffet or cafeteria
  • Two locking doors open to lower storage compartment to secure supplies
  • Type 304 stainless steel construction built to withstand frequent use in commercial environments
  • Built-in handle grasps and corner bumpers; 4 locking casters provide mobility
UPC Code:758885778629
Other Products from this Line
Steril-Sil ENC48-2HP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
215 lb.
Width
48 Inches
Depth
24 1/2 Inches
Height
39 Inches
Brakes
With Brakes
Casters
With Casters
Color
Gray
Features
Made in America
Material
Stainless Steel
Style
Enclosed
Type
Condiment Carts
Steril-Sil ENC48-2HP Details
Great for large food service operations, from schools to hospitals and cafeterias, this Steril-Sil ENC48-2HP 48" enclosed base stainless steel mobile condiment counter provides just the convenience you need. It features a cutout on the top to accommodate up to 2 full size hotel pans or any combination of fractional pans using an adapter bar (sold separately) to best suit your immediate needs. Plus, an 8" front shelf that has a 32 1/2" ledge height is built-in for a resting place for trays, plates, or supplies while refilling condiments.
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 24 1/2"
Height: 39"