Steril-Sil E1-ENC36-1V1HP 36" Enclosed Base Stainless Steel Mobile Condiment Counter
Item number  799e1enc361vMFR number  E1-ENC36-1V1HP
Special Order Shipping
An estimated delivery date will be provided after placing the order
Product Overview
  • Top cutout can hold 1 E1 insert vertically and 1 full size hotel pan or fractional combination
  • Features 8" front shelf for resting a tray or plate for easy access at a buffet or cafeteria
  • Single locking door opens to lower storage compartment to secure supplies
  • Type 304 stainless steel construction built to withstand frequent use in commercial environments
  • Built-in handle grasps and corner bumpers; 4 locking casters provide mobility
UPC Code:758885445309
Works With
Steril-Sil E1-ENC36-1V1HP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
185 lb.
Width
35 1/4 Inches
Depth
24 1/2 Inches
Height
39 Inches
Brakes
With Brakes
Casters
With Casters
Color
Gray
Compartment Shape
Rectangle
Features
Made in America
Material
Stainless Steel
Style
Enclosed
Type
Condiment Carts
Steril-Sil E1-ENC36-1V1HP Details
Great for large food service operations, from schools to hospitals and cafeterias, this Steril-Sil E1-ENC36-1V1HP 36" enclosed base stainless steel mobile condiment counter provides just the convenience you need. It features a cutout on the top to accommodate one E1 system insert vertically and a full size hotel pan or a custom configuration to best suit your immediate needs using adapters. Because it can fit a variety of inserts and pans, the counter is perfect for operations with rotating menus or set meal times, as it can be converted to a different configuration in just seconds. Plus, an 8" front shelf that has a 32 1/2" ledge height is built-in for a resting place for trays, plates, or supplies while refilling condiments.
Overall Dimensions:
Width: 35 1/4"
Depth: 24 1/2"
Height: 39"