Pitco® SE18-SSTC 70-90 lb. Solstice Electric Floor Fryer with Solid State Controls - 208V, 3 Phase, 17kW
Item number  614se18sstccMFR number  SE18-SSTC 208/3
Product Overview
  • Solid state controls with melt cycle and boil out mode
  • 208V, 3 Phase, 17kW
  • 70-90 lb. oil capacity; 18" x 18" frying area
  • 9" adjustable legs for easy cleaning; front serviceable
  • Includes 2 twin baskets and removable basket hanger
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CO, DC, MA, NJ, NV, NY, OR, RI, VT or WA
UPC Code:400011900359
Works With
View All Items
Pitco® SE18-SSTC 208/3 Specs
Shipping Weight
226 lb.
Width
19 5/8 Inches
Fry Pot Width
18 Inches
Fry Pot Depth
18 Inches
Amps
48 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
17 Kilowatts
Capacity
70 - 90 lb.
Electric Fryer Usage
Medium Duty
Features
Made in America NSF Certified
Electric Floor Fryers
Pitco® SE18-SSTC 208/3 Details
This fryer includes a rack to catch crumbs and debris, making it both efficient and easy to clean. The full port 1 1/4" drain valve allows for fast draining and the unit comes with a drain extension and drain line clean out rod to make emptying and cleaning your new fryer even easier. Since the tank, front, sides, and door are made of stainless steel, keeping this fryer sparkling isn't a problem at all. In addition, it is front serviceable! This means all components, even the elements, can be accessed, serviced, or cleaned without the need to move the fryer away from the wall. This 17kW fryer comes with 2 twin baskets and a basket hanger that can be removed without tools. It requires a 208V, 3 phase electrical connection.
Overall Dimensions:
Left to Right: 19 5/8"
Front to Back: 34 1/2"
Height: 39 3/4"
Frying Area: 18" x 18"