Pitco® SE14X-VS7 40-50 lb. Solstice Electric Floor Fryer with 7" Touchscreen Controls - 240V, 3 Phase, 14kW
Item number  614se14xvs7eMFR number  SE14X-VS7 240/3
Product Overview
  • 7" touchscreen controls
  • 240V, 3 Phase, 14kW
  • 40-50 lb. oil capacity; 14" x 14" frying area
  • 9" adjustable legs for easy cleaning; front serviceable
  • Includes 2 twin baskets and removable basket hanger
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CO, DC, MA, NJ, NV, NY, OR, RI, VT or WA
UPC Code:400011898816
Works With
View All Items
Pitco® SE14X-VS7 240/3 Specs
Shipping Weight
200 lb.
Width
15 5/8 Inches
Fry Pot Width
14 Inches
Fry Pot Depth
14 Inches
Amps
33.7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
14 Kilowatts
Capacity
40 - 50 lb.
Electric Fryer Usage
Heavy Duty
Features
Made in America NSF Certified Programmable Controls
Electric Floor Fryers
Pitco® SE14X-VS7 240/3 Details
This Pitco® SE14X-VS7 40-50 lb. Solstice electric floor fryer with 7" touchscreen controls is the perfect way to meet your restaurant's fried food demands with ease! The touchscreen controls feature a large 7" display for optimum viewing and easy programming. Providing faster recovery along with more accurate temperature and cooking time control, this Solstice fryer is the perfect way to ensure efficiency and consistency in your kitchen.
This fryer includes a rack to catch crumbs and debris, making it both efficient and easy to clean. The full port 1 1/4" drain valve allows for fast draining and the unit comes with a drain extension and drain line clean out rod to make emptying and cleaning your new fryer even easier. Since the tank, front, sides, and door are made of stainless steel, keeping this fryer sparkling isn't a problem at all. In addition, it is front serviceable! This means all components, even the elements, can be accessed, serviced, or cleaned without the need to move the fryer away from the wall. This 14kW fryer comes with 2 twin baskets and a basket hanger that can be removed without tools. It requires a 240V, 3 phase electrical connection.
Overall Dimensions:
Left to Right: 15 5/8"
Front to Back: 34 1/2"
Height: 39 3/4"
Frying Area: 14" x 14"