Pitco® SE14R-VS7 40-50 lb. Solstice Electric Floor Fryer with 7" Touchscreen Controls - 208V, 1 Phase, 22kW
Item number 614se14rvs7bMFR number SE14R-VS7 208/1
Works WithView All Items
- Apply, opens link in this tab
(46,731 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 7-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- 7" touchscreen controls
- 22kW
- 40-50 lb. oil capacity; 14" x 14" frying area
- 9" adjustable legs for easy cleaning; front serviceable
- Includes 2 twin baskets and removable basket hanger
UPC Code:400011899455
Works With
View All Items- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 200 lb.
- Width
- 15 5/8 Inches
- Depth
- 34 1/2 Inches
- Height
- Fry Pot Width
- 14 Inches
- Fry Pot Depth
- 14 Inches
- Amps
- 106 Amps
- Hertz
- 60 Hz
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 208 Volts
- Wattage
- 22 Kilowatts
- Cabinet
- Stainless Steel
- Capacity
- 40 - 50 lb.
- Electric Fryer Usage
- Heavy Duty
- Element Style
- Ribbon
- Features
- Energy Star Qualified Made in America NSF Certified Programmable Controls
- Number of Fry Baskets
- 2 Fry Baskets
- Number of Fry Pots
- 1 Fry Pot
- Plug Type
- Hardwire
- Power Type
- Electric
- Split Pot
- Without Split Pot
- Type
- Electric Floor Fryers
Pitco® SE14R-VS7 208/1 Details
This Pitco® SE14R-VS7 40-50 lb. Solstice electric floor fryer with 7" touchscreen controls is the perfect way to meet your restaurant's fried food demands with ease! The touchscreen controls feature a large 7" display for optimum viewing and easy programming. Providing faster recovery along with more accurate temperature and cooking time control, this Solstice fryer is the perfect way to ensure efficiency and consistency in your kitchen.
This fryer includes a rack to catch crumbs and debris, making it both efficient and easy to clean. The full port 1 1/4" drain valve allows for fast draining and the unit comes with a drain extension and drain line clean out rod to make emptying and cleaning your new fryer even easier. Since the tank, front, sides, and door are made of stainless steel, keeping this fryer sparkling isn't a problem at all. In addition, it is front serviceable! This means all components, even the elements, can be accessed, serviced, or cleaned without the need to move the fryer away from the wall. This 22kW fryer comes with 2 twin baskets and a basket hanger that can be removed without tools. It requires a 208V, 1 phase electrical connection.
Overall Dimensions:
Left to Right: 15 5/8"
Front to Back: 34 1/2"
Height: 39 3/4"
Frying Area: 14" x 14"