Hatco GRSDH-36D Black Glo-Ray 36" Horizontal Double Shelf Merchandiser - 120/208V
Item number  413gsdh36dbjMFR number  GRSDH-36D-120/208BLAC
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Shatterproof incandescent lights illuminate product
  • Thermostatically controlled base heats from 185 - 200 degrees Fahrenheit
  • Includes 14 divider rods
  • Attractive designer colors
  • 2340W
  • 120/208V
UPC Code:400011489656
Works With
Hatco GRSDH-36D-120/208BLAC Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
112 lb.
Width
36 Inches
Depth
19 1/2 Inches
Height
25 5/16 Inches
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120/208 Volts
Wattage
2,340 Watts
Color
Black
Control Type
Thermostatic
Display Case Type
Open Air
Features
Heated Shelves Made in America
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Material
Aluminum / Stainless Steel
Number of Service Sides
2 Sides
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA L14-20P
Power Type
Electric
Service Type
Full Service Self Service
Shelf Style
Horizontal
Temperature Settings
Adjustable
Type
Merchandisers
Hatco GRSDH-36D-120/208BLAC Details
The Hatco GRSDH-36D Glo-Ray merchandiser stands on 4 legs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"