Hatco GRSDH-24D Glo-Ray 24" Horizontal Double Shelf Merchandiser - 120V
Item number  413grsdh24dMFR number  GRSDH-24D
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Shatterproof incandescent lights illuminate product
  • Thermostatically controlled base heats from 185 - 200 degrees Fahrenheit
  • Includes 10 divider rods
  • Attractive designer colors
  • 120V; 1660W
UPC Code:400011461379
Hatco GRSDH-24D Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
90 lb.
Width
24 Inches
Depth
19 1/2 Inches
Height
25 5/16 Inches
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
1,660 Watts
Color
Silver
Control Type
Thermostatic
Display Case Type
Open Air
Features
Heated Shelves Made in America
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Material
Aluminum / Stainless Steel
Number of Service Sides
2 Sides
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Electric
Service Type
Full Service Self Service
Shelf Style
Horizontal
Temperature Settings
Adjustable
Type
Merchandisers
Hatco GRSDH-24D Details
The Hatco GRSDH-24D Glo-Ray merchandiser stands on 4 legs and requires a 120V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 24"