Garland GTOG48-SU8 Natural Gas 8 Burner 48" Step-Up Countertop Range - 240,000 BTU
Item number  372gto48su8nMFR number  GTOG48-SU8-5002
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (8) 30,000 BTU Starfire Pro burners
  • Stainless steel front, sides, and back
  • 4" stainless steel adjustable legs
  • Step-up design for convenient access to all burners
  • Large capacity crumb tray
  • Individually controlled burners
  • Easy to clean, split ergonomic grates
  • Natural gas
UPC Code:400010536856
Works With
Garland / US Range GTOG48-SU8-5002 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
247 lb.
Width
47 1/4 Inches
Depth
32 Inches
Height
19 13/16 Inches
Nominal Width
48 Inches
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Manual
Features
NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Installation Type
Countertop
Number of Burners
8 Burners
Number of Controls
8 Controls
Power Type
Natural Gas
Style
Step-Up
Total BTU
240,000 BTU
Usage
Heavy Duty
Garland / US Range GTOG48-SU8-5002 Details
This 6 burner step-up countertop range offers a durable stainless steel exterior that provides effortless cleanup in your busy kitchen. Additionally, it includes a 3/4" NPT gas regulator, a heavy-duty removable drip pan, and 4" stainless steel legs with adjustable feet, making it ideal for any commercial kitchen setting.
Overall Dimensions:
Width: 47 1/4"
Depth: 32"