Garland G60-G60RS Liquid Propane 60" Range with 60" Griddle, Standard Oven, and Storage Base - 122,000 BTU
Item number  372g60g60rslMFR number  G60-G60RS LP
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 60" Griddle top with (5) 18,000 BTU burners
  • 5/8" thick steel griddle plate
  • 32,000 BTU standard oven
  • Storage base on left
  • Stainless steel backguard with removable shelf
UPC Code:400010782086
Works With
View All Items
Garland / US Range G60-G60RS LP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
830 lb.
Width
59 1/16 Inches
Depth
34 1/2 Inches
Height
57 Inches
Griddle Width
60 Inches
Nominal Width
60 Inches
Oven Interior Width
Oven Interior Depth
26 Inches
Oven Interior Height
13 Inches
Control Type
Manual
Features
NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Griddle BTU
18,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
6 Burners
Number of Ovens
1 Oven
Number of Racks
1 Rack
Oven BTU
32,000 BTU
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Standard Oven / Storage Base
Top Configuration
Full Griddles
Total BTU
Garland / US Range G60-G60RS LP Details
Quickly cook meats, vegetables, and more with this Garland G60-G60RS liquid propane 60" range with 60" griddle top, standard oven, and storage base! This model's 60" griddle is made of 5/8" thick steel and features a wide range of temperature settings, delivering 18,000 BTUs of cooking power for every 12" section (90,000 BTU total). The griddle's high splash guards and a 4 1/4" grease trough provide optimum runoff control. With a 27 1/4" deep cooking area, 21" top shelf, and 5" deep front ledge, this range has the largest usable cooking surface in the industry to provide you with top-of-the-line cooking performance every time!
Overall Dimensions:
Left to Right: 59 1/16"
Front to Back: 34 1/2"
Cooking Surface Height: 36"
Height (including legs and top shelf): 57"
Oven Dimensions:
Left to Right: 26 1/4"
Front to Back: 26"
Height: 13"
Attention CA Residents:
  • CSA, US and Canada
    CSA, US and Canada
    This product is certified by CSA to applicable U.S. and Canadian standards.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.