Garland G60-8G12RR Liquid Propane 8 Burner 60" Range with 12" Griddle and 2 Standard Ovens - 322,000 BTU
Item number  372g60812rrlMFR number  G60-8G12RR-0040
Product Overview
  • (8) 30,000 BTU Starfire-Pro burners
  • 12" griddle section with 18,000 BTU burner
  • (2) 32,000 BTU standard ovens
  • 6" adjustable stainless steel legs
  • Stainless steel backguard with removable shelf
UPC Code:400010781713
Works With
View All Items
Garland / US Range G60-8G12RR-0040 Specs
Shipping Weight
756 lb.
Depth
34 1/2 Inches
Griddle Width
12 Inches
Oven Interior Depth
26 Inches
Burner BTU
30,000 BTU
Griddle BTU
18,000 BTU
Number of Burners
8 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Number of Racks
2 Racks
Oven BTU
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Standard Oven
Total BTU
Garland / US Range G60-8G12RR-0040 Details
Featuring 8 Starfire-Pro 30,000 BTU burners, this Garland G60-8G12RR liquid propane 60" range with 12" griddle top and 2 standard ovens provides you with top-of-the-line cooking performance every time! With a 27 1/4" deep cooking area, 21" top shelf, and 5" deep front ledge, this range has the largest usable cooking surface in the industry. Its cast iron grates allow you to easily slide heavy pots from one section to another, while protected individual burner pilots eliminate spillover outages.
This model's 12" griddle is made of 5/8" thick steel and features a wide range of temperature settings, delivering 18,000 BTUs of cooking power. The griddle's high splash guards and a 4 1/4" grease trough provide optimum runoff control. Each standard oven features a snap action, modulating thermostat, 32,000 BTUs of cooking power, and a fully porcelainized interior to deliver best-in-class cooking evenness and recovery time. For added convenience, the ovens fit standard sheet pans in both directions to ensure precise cooking evenness.
For a quick cleanup, this Garland range boasts sleek and sturdy stainless steel construction, while its 12" crumb trays, burners, split ergonomic grates, and oven rack guides are easy to remove and clean, as well.
Overall Dimensions:
Left to Right: 59 1/16"
Front to Back: 34 1/2"
Cooking Surface Height: 36"
Height (including legs and top shelf): 57"
Oven Dimensions:
Left to Right: 26 1/4"
Front to Back: 26"
Height: 13"
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.