Garland G60-6G24RR Liquid Propane 6 Burner 60" Range with 24" Griddle and 2 Standard Ovens - 280,000 BTU
Item number  372g60624rrlMFR number  G60-6G24RR-0007
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (6) 30,000 BTU open burners
  • 24" griddle section with (2) 18,000 BTU burners
  • (2) 32,000 BTU standard ovens
  • 6" adjustable stainless steel legs
  • Stainless steel backguard with removable shelf
Quality Rating:
UPC Code:400010781867
Works With
View All Items
Garland / US Range G60-6G24RR-0007 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
791 lb.
Width
59 1/16 Inches
Depth
34 1/2 Inches
Height
57 Inches
Griddle Width
24 Inches
Nominal Width
60 Inches
Oven Interior Width
Oven Interior Depth
26 Inches
Oven Interior Height
13 Inches
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Manual
Features
NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Griddle BTU
18,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
6 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Number of Racks
2 Racks
Oven BTU
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Standard Oven
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Garland / US Range G60-6G24RR-0007 Details
Thanks to its 6 Starfire-Pro 30,000 BTU burners, this Garland G60-6G24RR liquid propane 60" gas range with 24" griddle top and 2 standard ovens provides you with top-of-the-line cooking performance every time! With a 27 1/4" deep cooking area, 21" top shelf, and 5" deep front ledge, this range has the largest usable cooking surface in the industry. Its cast iron grates allow you to easily slide heavy pots from one section to another, while protected individual burner pilots eliminate spillover outages.
This model's 24" griddle is made of 5/8" thick steel and features a wide range of temperature settings, delivering 18,000 BTUs of cooking power for every 12" section (36,000 BTU total) The griddle's high splash guards and a 4 1/4" grease trough provide optimum runoff control. Each standard oven features a snap action modulating thermostat, 32,000 BTUs of cooking power, and a fully porcelainized interior to deliver best-in-class cooking evenness and recovery time. For added convenience, the ovens fit standard sheet pans in both directions to ensure precise cooking evenness.
For a quick cleanup, this Garland range boasts sleek and sturdy stainless steel construction, while its 12" crumb trays, burners, split ergonomic grates, and oven rack guides are easy to remove and clean, as well.
Overall Dimensions:
Left to Right: 59 1/16"
Front to Back: 34 1/2"
Cooking Surface Height: 36"
Height (including legs and top shelf): 57"
Oven Dimensions:
Left to Right: 26 1/4"
Front to Back: 26"
Height: 13"
Attention CA Residents:
  • CSA, US and Canada
    CSA, US and Canada
    This product is certified by CSA to applicable U.S. and Canadian standards.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.