Garland G60-2G48CS Liquid Propane 2 Burner 60" Range with 48" Griddle, Convection Oven, and Storage Base - 164,000 BTU
Item number  372g60248cslMFR number  G60-2G48CS LP
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (2) 30,000 BTU Starfire-Pro burners
  • 48" griddle section with (4) 18,000 BTU burners
  • Convection oven with 32,000 BTU "H" burner
  • Storage base on left
  • 6" adjustable stainless steel legs
UPC Code:400011151768
Works With
Garland / US Range G60-2G48CS LP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
815 lb.
Width
59 1/16 Inches
Depth
38 1/2 Inches
Height
57 Inches
Griddle Width
48 Inches
Nominal Width
60 Inches
Oven Interior Width
Oven Interior Depth
22 Inches
Oven Interior Height
13 Inches
Voltage
120 Volts
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Manual
Features
NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Griddle BTU
18,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
2 Burners
Number of Ovens
1 Oven
Number of Racks
3 Racks
Oven BTU
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Convection Oven / Storage Base
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Garland / US Range G60-2G48CS LP Details
The 60" wide Garland G60-2G48CS liquid propane two burner range with 48" griddle, convection oven, and storage base comes packed with features that enhance its convenience and usability. Two powerful 30,000 BTU Starfire-Pro burners are set in split cast iron ergonomic grates. A 48" griddle section with four 18,000 BTU burners adds versatility (72,000 BTU total) and heats evenly thanks to its 5/8" thick griddle plate. Its convection oven base is designed for even baking and high performance and boasts three adjustable oven racks. With its 27" deep cooking area and 5" deep front ledge, this range also has the largest usable cooking surface in the industry!
- (2) 30,000 BTU Starfire-Pro Burners; cast iron construction with 12" drip trays
- Storage base on left for extra utensils and cookware
- 48" griddle section with (4) 18,000 BTU burners, 5/8" thick griddle plate and 23" working depth; standard on right
- 32,000 BTU cast iron "H" style oven burner; 1/3 hp convection fan and 3 adjustable oven racks
- Snap-action modulating oven thermostat adjusts from low to 500 degrees Fahrenheit
- Stainless steel front, sides, backguard with removable shelf, and 5" wide front rail
- Convection oven requires 120V electrical connection
Overall Dimensions:
Left to Right: 59 1/16"
Front to Back: 38 1/2"
Height (including 6" legs and backguard): 57"
Cooking Surface Height: 36"
Oven Dimensions:
Left to Right: 26 1/4"
Front to Back: 22"
Height: 13"
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • CSA, US and Canada
    CSA, US and Canada
    This product is certified by CSA to applicable U.S. and Canadian standards.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.