Garland E22-36-60GMX Electric Drop-In 60" Teppanyaki Griddle - 240V, 1 Phase, 3.35 kW
Item number  372e23660gmdMFR number  E22-36-60GMX-0025
Product Overview
  • 11" x 34" high-heat cooking zone
  • Electronic thermostatic controls (up to 500 degrees Fahrenheit)
  • 4" stainless steel legs
  • Stainless steel front and sides
  • 240V, 1 Phase, 3.5 kW
UPC Code:400010776221
Works With
Garland / US Range E22-36-60GMX-0025 Specs
Shipping Weight
385 lb.
Width
59 13/16 Inches
Depth
24 1/4 Inches
Amps
28 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Griddles
Garland / US Range E22-36-60GMX-0025 Details
Garland's E22-36-60GMX 60" electric drop-in Teppanyaki griddle is perfect for showcasing your chefs and their mastery of hibachi-style cooking. Your guests will be dazzled with both the delicious taste of their meal and the extraordinary presentation prepared on this heavy-duty Japanese-style griddle! Place beef, chicken, eggs, shrimp, and scallops directly over the 11" x 34" heated cooking zone to flavorfully sear them at high temperatures while preparing vegetables or gently warming rice, noodles, and other menu items closer to the corners and sides of the griddle at lower temperatures.
An essential component to your Teppanyaki steakhouse or Asian restaurant, the E22-36-60GMX has a spacious cooking surface, thermostatic temperature controls capable of rapidly reaching up to 500 degrees Fahrenheit, stainless steel front and side panels, a flat, straight edge, and a 3/4" thick griddle plate that's durable enough to withstand contact from knives and spatulas as your chefs prepare meals with entertaining flair. It requires a 240V, 1 phase electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 59 13/16"
Depth: 24 1/4"
Height: 10"