Garland E22-36-45GMX Electric Drop-In 45" Teppanyaki Griddle - 240V, 1 Phase, 3.35 kW
Item number  372e23645gmdMFR number  E22-36-45GMX 240/1
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 3-4 Months from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 11" x 34" high-heat cooking zone
  • Electronic thermostatic controls (up to 500 degrees Fahrenheit)
  • 4" stainless steel legs
  • Drop-in design for seamless presentation
  • 3/4" thick griddle plate
  • Stainless steel front and sides
  • 240V, 1 Phase, 3.5 kW
UPC Code:400010776061
Works With
Garland / US Range E22-36-45GMX 240/1 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
340 lb.
Width
45 1/8 Inches
Depth
26 15/16 Inches
Height
10 Inches
Cutout Width
Cutout Depth
Amps
28 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
3,350 Watts
Connection Type
Hardwired
Control Type
Thermostatic
Features
NSF Certified
Installation Type
Drop-In
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
1 Burner
Number of Controls
1 Control
Plate Thickness
3/4 Inch
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Style
Teppanyaki
Temperature Settings
Adjustable
Type
Griddles
Garland / US Range E22-36-45GMX 240/1 Details
Garland's E22-36-45GMX 45" electric drop-in Teppanyaki griddle is perfect for showcasing your chefs and their mastery of hibachi-style cooking. Your guests will be dazzled with both the delicious taste of their meal and the extraordinary presentation prepared on this heavy-duty Japanese-style griddle! Place beef, chicken, eggs, shrimp, and scallops directly over the 11" x 34" heated cooking zone to flavorfully sear them at high temperatures while preparing vegetables or gently warming rice, noodles, and other menu items closer to the corners and sides of the griddle at lower temperatures.
An essential component to your Teppanyaki steakhouse or Asian restaurant, the E22-36-45GMX has a spacious cooking surface, thermostatic temperature controls capable of rapidly reaching up to 500 degrees Fahrenheit, stainless steel front and side panels, a flat, straight edge, and a 3/4" thick griddle plate that's durable enough to withstand contact from knives and spatulas as your chefs prepare meals with entertaining flair. It requires a 240V, 1 phase electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 45 1/8"
Depth: 26 15/16"
Height: 10"