Crown Verity MCB-60WGP Natural Gas 60" Mobile Outdoor Grill with Wind Guard Package
Item number  255mcb60wgpnMFR number  CV-MCB-60WGP-NG
Usually Ships in 5-6 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Perfect for large golf clubs, hotels, and catered events
  • Natural gas includes (1) 10' quick disconnect gas hose; LP includes 2 hoses and regulators
  • Wind guard package includes (2) 30" wind guards
  • All stainless steel construction
  • Water pans with drain ports ease cleaning and help eliminate grease
  • 129,000 BTU; 8 burners and 2 lighter tubes
  • (2) 14" wheels and 2 locking casters for easy mobility
  • Lifetime warranty on grill body and cooking grates; 10 year warranty on burners
UPC Code:400012069703
Works With
View All Items
Crown Verity CV-MCB-60WGP-NG Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
333 lb.
Width
69 Inches
Depth
28 Inches
Height
46 Inches
Cooking Surface Width
58 Inches
Cooking Surface Depth
21 Inches
Cooking Surface Height
36 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Features
Wind Guard
Gas Connection Size
3/4 Inches
Grill / Griddle Usage
High Production
Installation Type
Freestanding
Lid
Without Lid
Material
Stainless Steel
Number of Burners
8 Burners
Power Type
Natural Gas
Preheat Time
5 Minutes
Total BTU
129,000 BTU
Type
Grills
Usage
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-60WGP-NG Details
This Crown Verity MCB-60WGP natural gas 60" mobile outdoor grill comes packed with everything you need to begin effectively grilling ribs, burgers, hot dogs, and chicken! A great choice for setting up a temporary outdoor grill station, the natural gas model includes a 10' quick disconnect gas hose that allows you to quickly hook up and tear down your grill station, while the LP model includes 2 hoses and regulators so you can grill almost anywhere. It includes (2) 4500 BTU lighter tubes and boasts (8) 15,000 BTU stainless steel burners that heat the grill to cooking temperature within 5 minutes, allowing you to make quick work of any buffet line at large catered events, golf clubs, resorts, hotels, and colleges. 2 wind guards are included to help reduce heat loss and ensure even cooking, while the undershelf offers plenty of space to store go-to supplies.
This heavy-duty mobile outdoor grill features an all stainless steel construction, with most components made of type 304 for exceptional durability and ease of cleaning. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. Thanks to the (2) 14" rear wheels and 2 locking casters, this grill is incredibly simple to maneuver over any terrain so you can set up your food stations in a variety of settings. As an added bonus, it ships assembled and ready to use so you can start grilling right away!
Overall Dimensions:
Width: 69"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Wind Guard): 46"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 58"
Depth: 21"