Crown Verity CV-MCB-36WGP-NG Natural Gas 36" Mobile Outdoor Grill with Wind Guard Package
Item number  255mcb36wgpnMFR number  CV-MCB-36WGP-NG
Usually Ships in 5-7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
  • Five burners totaling 79,500 BTUH
  • Wind guard package includes one 36" wind guard
  • Built with 14" wheels and two locking casters for improved mobility
UPC Code:400013457547
Works With
View All Items
Crown Verity CV-MCB-36WGP-NG Specs
Shipping Weight
220 lb.
Width
45 Inches
Height
47 Inches
Cooking Surface Width
34 Inches
Cooking Surface Height
37 Inches
Features
Wind Guard
Gas Connection Size
1/2 Inches
Lid
Without Lid
Number of Burners
5 Burners
Power Type
Natural Gas
Total BTU
79,500 BTU
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-36WGP-NG Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-MCB-36WGP-NG natural gas 36" mobile outdoor grill with wind guard package! Whether you're catering with it or hosting a big event at your hotel, this compact, high-performance, stainless steel grill will withstand frequent usage while delivering excellent results. This grill comes with a single-gas connection and a 10' quick-disconnect hose for your tank, which you can place in a holder on the back if it's 20 lb. or less. It boasts five burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 79,500 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can complete your food prep and get right to work with little wasted time.
It ships fully assembled with the wind guard package, which includes a 36" wind guard. The included guard will help to reduce heat loss and ensure even cooking, regardless of how breezy it is outside. With a 34" x 21" cooking surface, you'll find the ideal balance of convenient size and efficient production. The body, legs, cooking grates, burners, under shelf, radiants, water pans, fasteners, and pilot tubes are all constructed with 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions:
Width: 45"
Depth: 28"
Cooking Height: 37"
Height (with Wind Guard): 47"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 34"
Depth: 21"