Crown Verity MCB-48RDP Liquid Propane 48" Portable Outdoor BBQ Grill / Charbroiler with Roll Dome Package
Item number 255mcb48rdplMFR number CV-MCB-48RDP-LP
Works WithView All Items
- Apply, opens link in this tab
(15,889 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 5-7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Stainless steel construction
- Delivered assembled and ready to use
- Easy-clean water pans with drain ports for grease fire prevention
- (2) 14" wheels with 2 total-lock casters for mobile and stationary use
- Ideal for outdoor cooking at country clubs, resorts, and hotels
- LP includes a hose and regulator
- Lifetime warranty on grill body and cooking grates; 10 year warranty on burners
UPC Code:400012069697
Works With
View All Items- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 322 lb.
- Width
- 56 Inches
- Depth
- 28 Inches
- Height
- 42 Inches
- Cooking Surface Width
- 46 Inches
- Cooking Surface Depth
- 21 Inches
- Cooking Surface Height
- 36 Inches
- Assembly Options
- Fully Assembled
- Features
- Dome Cover Roll Dome Lid
- Grill / Griddle Usage
- High Production
- Installation Type
- Freestanding
- Lid
- With Lid
- Material
- Stainless Steel
- Number of Burners
- 7 Burners
- Power Type
- Liquid Propane
- Preheat Time
- 6 Minutes
- Total BTU
- 99,000 BTU
- Type
- Grills
- Usage
- Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-48RDP-LP Details
It has a roll dome cover which can increase cooking production by up to 40%! The cover features durable, all stainless steel construction, a handle, and a built-in thermometer. In addition, a convenient storage shelf and angled legs provide durability . Whether you're grilling cheeseburgers and hot dogs or pineapple and kabobs, the 46" x 21" of cooking surface make this charbroiler ideal for all of your grilling needs!
This grill is made portable by (2) 14" wheels and 2 total-lock casters to allow seamless transition between locations. In addition, water pans with drain ports help reduce any grease fire hazard and allow for easy cleaning at the end of every meal. Perfect for country clubs, resorts, and hotels, this unit will withstand constant use and varying outdoor conditions to ensure longevity. Plus, it comes fully assembled so you can begin grilling delicious entrees for your guests right away!
Overall Dimensions:
Width: 56"
Depth: 28"
Height: 42"
Cooking Surface:
Width: 46"
Depth: 21"
Height: 36"