Item number  39024gmk620lMFR number  24GMK6200 LP
Due to a manufacturer's price increase, this price will increase by 4.00% on 07/01/26
Usually Ships in 6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 50 PSI steam jacket and safety valve rating
  • 6 gallon kettle
  • 200,000 BTU
  • Steam generator with auto empty and fill-up
  • Manual tilt handle can be mounted on either side
  • Hot/cold water faucet with swing spout
  • Solid state generator controls require 115V
  • Requires 3/4" IPS gas, 1/2" NPT water, and 1 1/2" IPS drain connections
UPC Code:400010763955
Works With
Cleveland 24GMK6200 LP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
565 lb.
Width
23 5/8 Inches
Depth
37 Inches
Height
62 Inches
Base Height
30 Inches
Height to Kettle Lip
45 3/8 Inches
Kettle Height
Capacity
6 Gallons
Capacity (per Compartment)
6 Gallons
Features
Modular Base
Gas Connection Size
3/4 Inches
Installation Type
Floor Model
Kettle Jacket
Partial
Plug Type
Hardwire
Power Type
Liquid Propane
Style
Tilting
Total BTU
220,000 BTU
Type
Single Kettle
Water Inlet Size
1/4 Inches
Cleveland 24GMK6200 LP Details
This Cleveland 6 gallon tilting steam jacketed kettle heats evenly from all sides, eliminating hot spots, while a lift-off cover traps in heat for greater cooking efficiency. A 50 PSI rating, higher than many standard kettles, improves performance.
This kettle is mounted atop a 24" wide stainless steel modular steam generator base that connects to your gas line and provides 200,000 BTU of power to create steam for your busy operation. This modular generator includes separate start and reset illuminated controls and a pressure gauge for easy monitoring of your products. In addition, this model comes with a hot and cold swinging water faucet to make kettle filling and cleaning a breeze, as well as a back splash guard and drain trough to avoid messes.
The Cleveland 24-GM-K6-200 6 gallon tilting steam jacketed kettle with modular generator base requires a 3/4" IPS gas connection, a 1/4" NPT water connection, and a 1 1/2" IPS drain connection. A 115V electrical connection is also required to power the solid state generator controls.
Overall Dimensions:
Left to Right: 23 5/8"
Front to Back: 37"
Height (to kettle lip): 45 3/8"
Height (including splash guard): 62"