Beverage-Air UCR20HC-24-23 20" Low Profile Left-Hinged Undercounter Refrigerator
Item number  185ucr20lhlpMFR number  UCR20HC-24-23
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Shallow depth helps improve workflow in narrow, cramped kitchens
  • Stainless steel front, sides, top, and door with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Self-closing door with stay-open feature, magnetic gasket, and left-side hinge
  • Full mechanical control with an automatic evaporator for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
Shipping Restrictions
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400014094048
Works With
Optimize cold food storage in your establishment with this Beverage-Air UCR20HC-24-23 20" low profile left-hinged undercounter refrigerator!
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
Durable Design
Convenient Features
Eco-Friendly Refrigerant
Simple Operation
An interior thermometer is standard too, so monitoring the temperature is easy. The full mechanical controls help to further simplify operation, and the automatic evaporator works to keep the unit functioning in top shape without manual input. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Casters Included
After a long day of loading and unloading, easily clean around the unit by moving the refrigerator aside on its 3" casters. When the unit is in use, lock the two caster brakes for safe, stationary use.
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.