Beverage-Air UCR20HC-24 20" Shallow Depth Low Profile Undercounter Refrigerator - Left Hinged Door
Item number  185ucr20yhlMFR number  UCR20HC-24
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 2 adjustable epoxy-coated shelves provide convenient organization
  • Provides convenient, easy-to-access cold food storage
  • Self-closing door with cartridge style hinges
  • Undercounter design helps save space
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:ucr20hc-24
Works With
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCR20HC-24 20" shallow depth undercounter freezer with left hinged door!
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate by utilizing undercounter space. Perfect for quickly and neatly storing essential frozen goods, the Beverage-Air UCF20HC undercounter freezer serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Stainless Steel Exterior
Low Profile Height
Superior Frozen Storage
Self-Closing Door
Cartridge Style Hinges
6” Casters
A set of 6" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance, while also letting you make the unit stationary when needed.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this unit be stacked with another similar unit?
Yes, this unit can be stacked with a second unit of its kind.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.