Beverage-Air UCF32AHC-24-ADA 32" Left-Hinged Door Undercounter Freezer
Item number  185uf32alhadMFR number  UCF32AHC-24-ADA
Product Overview
  • Stainless steel exterior with corrosion-resistant aluminum interior; 4" casters
  • Stay-open door with self-closing feature and magnetic gaskets for a secure seal
  • Left-side hinge ensures door is accessible where standard doors won't open
  • Full electronic control with an automatic defrost for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/3+ hp
UPC Code:400014093720
Other Products from this Line
Optimize cold food storage in your establishment with this Beverage-Air UCF32AHC-24-ADA 32" left-hinged door undercounter freezer!
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
Casters Included
A set of 4" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance.
Simple Connectivity
This model requires a 115V electrical connection and includes an 8' long cord and plug set.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.