Beverage-Air UCF32AHC-ADA 32" Undercounter Freezer
Item number  185ucf32ahadMFR number  UCF32AHC-ADA
Product Overview
  • Stainless steel exterior with corrosion-resistant aluminum interior; 6" casters
  • Stay-open door with self-closing feature and magnetic gaskets for a secure seal
  • Removable door simplifies cleaning and service and is field-reversible
  • Full electronic control with an automatic defrost for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/3+ hp
UPC Code:400014093751
Other Products from this Line
Optimize cold food storage in your establishment with this Beverage-Air UCF32AHC-ADA 32" undercounter freezer!
Casters Included
A set of 4" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance.
Simple Connectivity
This model requires a 115V electrical connection and includes an 8' long cord and plug set.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.