Beverage-Air UCF32AHC-24-23 32" Low Profile Left-Hinged Door Undercounter Freezer
Item number  185uf32alhlpMFR number  UCF32AHC-24-23
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel exterior with corrosion-resistant aluminum interior; 3" casters
  • Stay-open door with self-closing feature and magnetic gaskets for a secure seal
  • Left-side hinge ensures door is accessible where standard doors won't open
  • Full electronic control with an automatic defrost for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/3+ hp
UPC Code:400014093683
Other Products from this Line
Optimize cold food storage in your establishment with this Beverage-Air UCF32AHC-24-23 32" low profile left-hinged door undercounter freezer!
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Design
All-Around Convenience
Eco-Friendly Refrigerant
Casters Included
A set of 3" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance.
Simple Connectivity
This model requires a 115V electrical connection and includes an 8' long cord and plug set.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.