Beverage-Air UCF27AHC-24-ADA 27" Undercounter Freezer with Left Hinged Door
Item number  185ucf27lhadMFR number  UCF27HC-24-ADA
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • 1/2" thick sub-top and 1 self-closing, left-hinged door with magnetic gaskets
  • Stainless steel front, sides, top, and door with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Easy-to-use full electronic controls
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/2 hp
UPC Code:400013444141
Works With
View All Items
Keep fresh ingredients and open food product chilled and close at hand thanks to this Beverage-Air UCF27AHC-24-ADA 27" undercounter freezer.
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
ADA Height
Self-Closing Door
Convenient Capacity
Energy Efficient
Built to Last
Easy to Maintain
An automatic, non-electric defrost also helps makes this unit more energy efficient and easy to maintain. At the end of the day, it's even easy to move aside for service or cleaning; simply roll it away on its 4" casters. Since 2 casters include brakes, you can rest assured that it remains securely in place when in use.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.