Beverage-Air UCF27AHC 27" Undercounter Freezer
Item number  185ucf27ahcMFR number  UCF27AHC
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • Stainless steel front, sides, top, and door, corrosion resistant aluminum interior
  • Full electronic control, cartridge style hinges with 120 degree stay-open feature
  • Easy door removal for service and cleaning
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/4 hp
UPC Code:ucf27ahc
Works With
View All Items
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCF27AHC 27” undercounter freezer.
Undercounter freezers are a convenient addition to any commercial kitchen. With the ability to keep your frozen ingredients stored close at hand, your staff can work efficiently to complete food prep tasks. Perfect for quickly and neatly storing essential frozen goods, the Beverage-Air UCF27AHC undercounter freezer serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Stainless Steel Exterior
6” Casters
A set of 6" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance, while also letting you make the unit stationary when needed.
Full Electronic Control
Superior Frozen Storage
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this unit be stacked with another similar unit?
Yes, this unit can be stacked with a second unit of its kind.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.