Beverage-Air UCF27AHC-ADA 27" ADA Height Undercounter Freezer
Item number  185ucf27ahdaMFR number  UCF27AHC-ADA
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel front, sides, top, and door; corrosion-resistant aluminum interior
  • Full electronic control; cartridge style hinges with 120 degree stay-open feature
  • Easy door removal for service and cleaning
  • ADA height
  • 115V; 1/4 hp; uses eco-friendly R-290 refrigerant
UPC Code:400015888301
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCF27AHC-ADA 27” ADA height undercounter freezer.
Undercounter freezers are a convenient addition to any commercial kitchen. With the ability to keep your frozen ingredients stored close at hand, your staff can work efficiently to complete food prep tasks. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
Durable Construction
6" Casters
A set of 6" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance. This model fits under ADA-height counters.
Full Electronic Control
Superior Frozen Storage
Self-Closing Door
Field-Reversible Hinges
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.