Beverage-Air SPE60HC-10C 60" 2 Door Cutting Top Refrigerated Sandwich Prep Table with 17" Wide Cutting Board
Item number  185se6010chMFR number  SPE60HC-10C
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Extra large 17" wide cutting board prep table
  • Stainless steel front, sides, top, doors and grille
  • Holds (10) 1/6 size food pans (included)
  • 17.1 cu. ft. capacity
  • Environmentally-safe R290 refrigerant
UPC Code:400010806874
Works With
Beverage-Air SPE60HC-10C Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
363 lb.
Width
60 Inches
Depth
36 Inches
Height
41 11/16 Inches
Cutting Board Width
60 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
17 Inches
Amps
9.6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
10 Pans
Access Type
Doors
Capacity
17.1 cu. ft.
Casters
With Casters
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/3 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 40 Degrees F
Top Type
Cutting Top Workstation Refrigerators
Beverage-Air SPE60HC-10C Details
From the Elite series, the Beverage-Air SPE60HC-10C 60" refrigerated salad / sandwich prep table ensures that your toppings stay fresh and your ingredients stay close at hand at food-safe holding temperatures. Plus, its extra large 17" wide cutting board gives you even more working space! This two-section model's high-capacity refrigeration system features an advanced airflow management system to cool pans from the bottom for uniform temperature distribution throughout the cabinet.
- (2) epoxy-coated steel wire shelves per section (4 total)
- Cabinet insulated with CFC-free foamed-in-place polyurethane insulation for energy efficiency
- Heavy-duty 6" casters (2 locking), stainless steel top, sides, drawers and front grille
- Aluminum interior liner resists corrosion
- 17" wide polyethylene cutting board is removable for easy cleaning
- 17.1 cu. ft. total capacity
- 115V
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 36"