Beverage-Air SPE60HC-10-CL Elite 60" 2 Door Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185se6010hclMFR number  SPE60HC-10-CL
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Includes (10) 1/6 size, 4" deep food pans
  • Clear lift-up lid to maximize visibility, removable cutting board, and stainless steel work
  • 2 self-closing doors with snap-in gaskets, cartridge-style hinges, and 120 degree stay-open
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/3 hp
UPC Code:400013142962
Works With
Beverage-Air SPE60HC-10-CL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
348 lb.
Width
60 Inches
Depth
32 Inches
Height
50 1/2 Inches
Interior Width
56 Inches
Nominal Width
60 Inches
Work Surface Height
36 Inches
Amps
5.4 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
10 Pans
Access Type
Doors
Capacity
16.02 cu. ft.
Casters
With Casters
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/3 hp
Installation Type
Freestanding
Number of 1/6 Size Pans Included
10 Pans
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Top Type
Standard Top Workstation Refrigerators
Beverage-Air SPE60HC-10-CL Details
Engineered for maximum convenience, the Beverage-Air SPE60HC-10-CL 60" refrigerated sandwich prep table provides exceptional product visibility while giving your employees both ample work space and refrigerated storage. It comes standard with a 10" wide polyethylene cutting board, which serves as a work area while assembling sandwiches, salads, and other orders. Behind the cutting board is a pan rail that holds up to (10) 1/6 size, 4" deep food pans. These pans are included and are made of durable polycarbonate to withstand regular use. To prevent product contamination, the pan rail is covered by a clear lift-up lid, which enhances product visibility and allows your customers to view the mouthwatering ingredients; just lower the lid when the table is not in use to keep product safe and properly chilled. Plus, beside the rail is a stainless steel work surface, great for placing prepared dishes, sandwich wrap, and other supplies. At the end of the day, the cutting board is easy to remove to provide a quick and simple clean-up.
Built for convenience and designed to last, this Beverage-Air refrigerated sandwich prep table is made with stainless steel sides, front, top, door, and grille; it's specially designed for the commercial kitchen. It even features 6" casters to make it easy to maneuver for cleaning or service. 2 of the casters even include a brake, so you can rest assured that the refrigerator remains in place when in use. For easy operation, the unit has full electronic controls, and to even further simplify maintenance, it boasts an automatic evaporator. This eliminates the need for nearby floor drains. This unit requires a 115V electrical connection for operation and includes an 8' long cord.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 32"
Work Surface Height: 36"
Height: 50 1/2"
Capacity: 16.02 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 56"
Depth (overall): 23 3/8"
Depth (upper): 18 1/2"
Depth (lower): 15 3/8"
Height (overall): 23"