Item number Item #: 185se6010hcMFR number MFR #: SPE60HC-10
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
(14,197 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually ships in 1 business day
UPC Code:400010805983
The Beverage-Air SPE60HC-10 60" salad / sandwich prep table ensures that your toppings stay fresh and ingredients stay close at hand at food-safe holding temperatures. This model's high-capacity refrigeration system features advanced airflow management to cool pans from the bottom for uniform temperature distribution throughout the cabinet.
This item was made in the United States of America.
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Your unit comes with (10) 1/6 size 4" deep food pans, which provide you with plenty of room to store your sandwich or salad ingredients. The 10" wide polyethylene cutting board is great for preparing sandwiches and salads, plus it's removable for easy cleaning.
A set of 6" casters (2 with brake) make it easy to move your unit for cleaning or maintenance. This increases the versatility of your new refrigerator and makes it easy to use.