Item number 185se4808hclMFR number SPE48HC-08-CL
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
(13,387 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
UPC Code:400013142818
Engineered for maximum convenience, the Beverage-Air SPE48HC-08-CL 48" refrigerated sandwich prep table provides exceptional product visibility while giving your employees both ample work space and refrigerated storage. It comes standard with a 10" wide polyethylene cutting board, which serves as a work area while assembling sandwiches, salads, and other orders. Behind the cutting board is a pan rail that holds up to (8) 1/6 size, 4" deep food pans. These pans are included and are made of durable polycarbonate to withstand regular use. To prevent product contamination, the pan rail is covered by a clear lift-up lid, which enhances product visibility and allows your customers to view the mouthwatering ingredients; just lower the lid when the table is not in use to keep product safe and properly chilled. Plus, beside the rail is a stainless steel work surface, great for placing prepared dishes, sandwich wrap, and other supplies. At the end of the day, the cutting board is easy to remove to provide a quick and simple clean-up.
Built for convenience and designed to last, this Beverage-Air refrigerated sandwich prep table is made with stainless steel sides, front, top, door, and grille; it's specially designed for the commercial kitchen. It even features 6" casters to make it easy to maneuver for cleaning or service. 2 of the casters even include a brake, so you can rest assured that the refrigerator remains in place when in use. For easy operation, the unit has full electronic controls, and to even further simplify maintenance, it boasts an automatic evaporator. This eliminates the need for nearby floor drains. This unit requires a 115V electrical connection for operation and includes an 8' long cord.
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 32"
Work Surface Height: 36"
Height: 50 1/2"
Capacity: 13.01 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 44"
Depth (overall): 23 1/2"
Depth (upper): 18 1/2"
Depth (lower): 15 3/8"
Height (overall): 23"