Beverage-Air DD24HC-1-B-079 Triple Tap Kegerator Beer Dispenser - Black, (1) 1/2 Keg Capacity
Item number  185dd24hb079MFR number  DD24HC-1-B-079
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Holds (1) 1/2 size kegs
  • Durable, steel construction with a stainless steel and wear resistant black vinyl finish
  • Insulated with CFC- and HCFC-free, foamed-in-place polyurethane
  • Uses R290 refrigerant to maintain a temperature range of 36 to 38 degrees Fahrenheit
UPC Code:400014342668
Works With
View All Items
Beverage-Air DD24HC-1-B-079 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
182 lb.
Width
24 Inches
Depth
30 1/8 Inches
Height
37 3/4 Inches
Interior Width
20 Inches
Interior Depth
Nominal Depth
Standard
Height (Including Tap)
53 Inches
Interior Height
Tap Tower Height
Tap Tower Diameter
3 Inches
Voltage
115 Volts
Capacity
7.66 cu. ft.
Casters
With Casters
Compressor Location
Rear Mounted
Exterior Finish
Black / Stainless Steel
Features
Coffee Model Made in America Wine Model
Number of Doors
1 Door
Number of Kegs
1 Keg
Number of Taps
3 Taps
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
1/2 Barrel
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Kegerators / Beer Dispensers
Beverage-Air DD24HC-1-B-079 Details
For greater energy savings, this beer dispenser features a self-closing door with an integrated magnetic gasket to provide a positive door seal. Also, a key lock comes standard to allow you to secure your kegerator's door for added safety. The interior construction includes galvanized steel walls and ceiling, while the floor and door sills are both made from heavy-duty stainless steel to ensure years of long-lasting service and an easy-to-clean design. Also important for ease of sanitation are the (4) 4" heavy-duty swivel casters that allow you to move this unit for cleaning and maintenance. This dispenser's full electronic control makes it easy to operate, so it's sure to upgrade your efficiency.
Foamed-in-place CFC and HCFC-free polyurethane insulation serves to enhance its structural strength and also increases energy efficiency so you can run a more sustainable operation. This kegerator's 1/6 hp compressor uses R290 refrigerant to keep contents between 36 and 38 degrees Fahrenheit. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally responsible choice for your business. Automatic, non-electric defrost functionality allows you to use this dispenser without worry, while an epoxy-coated evaporator coil equips it for lasting performance. The unit requires a floor drain and a 115V electrical connection. Beer lines are included.
Overall Dimensions:
Width: 24"
Depth: 30 1/8"
Height: 37 3/4"
Height (Including Tower): 53"
Interior Dimensions:
Width: 20"
Depth: 22 1/4"
Height: 23 1/2"
Capacity: 7.66 cu. ft.
Tap Tower Dimensions:
Column Diameter: 3"