Avantco SS-UC-36R-HC 36" Stainless Steel ADA Height Undercounter Refrigerator
Item number  178ssuc36ra
Regularly
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 2 1/2" casters bring the unit to an ADA-compliant working height
  • Strong and sleek type 430 stainless steel exterior and type 304 stainless steel interior
  • Foamed-in-place polyurethane maintains temperatures from 33 to 40 degrees F
  • Easy-to-read digital temperature controller and auto-defrost function
  • 115V; 1/4 hp
  • Note: only the undercounter refrigerator holds the ETL certification
UPC Code:400013899767
Works With
View All Items
  • ETL, US
    ETL, US
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
Stainless Steel Design
Stay-Open, Self-Closing Door
1/4 hp Refrigeration System
Adjustable Shelves
Removable Magnetic Door Gaskets
This refrigerator has removable magnetic door gaskets for easy cleaning and replacement.
Foam Insulation
Casters Included
To make cleaning and maintenance as quick and easy as possible, the unit comes with a set of 2 1/2" casters. The casters allow you to easily roll the unit aside to thoroughly clean and bring it to an ADA-compliant working height. You will need to remove the 5" casters that come standard on the unit and install the supplied 2 1/2" casters.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this unit be built into cabinetry?
It should not be built into cabinetry. This unit requires 3” of clearance on all sides for proper ventilation.
No, they must be installed after delivery.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Overall Dimensions:
Width:
36 1/4 Inches
Depth:
29 1/2 Inches
Height:
Capacity:
8.2 cu. ft.
Interior Dimensions:
Interior Width:
33 Inches
Interior Depth:
Interior Height:
Please check the Compatibility resource for information on items that work with this product.
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Shop replacement parts and accessories for this item today!
Find Parts for this Item
Other Products from this Line
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
4.4
Rated 4.4 out of 5 stars
10 Customer Reviews
Customers Say
  • perfect
  • refrigerator
  • fits
  • space
  • temperature
  • additional
  • cold
  • doors
  • efficient
  • fridge
This AI-generated summary was created from real customer reviews
Showing 10 of 10 reviews
Review by
Alfredo
Posted on 12/04/2023
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Style:
Standard Height
I love this 2 door refrigerator, everything is under 40F and fits up to 8 gallons of whole milk plus 8 quarts of heavy cream.