Advance Tabco PRSCO-19-18 Prestige Series Open Base Stainless Steel Drainboard Cabinet - 18" x 25"
Item number  109prsco1918MFR number  PRSCO-19-18
for details
Accessories & Options
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Made of 20 gauge, 300 series stainless steel
  • Open base for easy access
  • 1" IPS drain
  • Removable perforated drainboard
  • 7" backsplash
  • 18 gauge stainless steel legs with adjustable bullet feet
UPC Code:400011845483
Works With
Advance Tabco PRSCO-19-18 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
55 lb.
Length
18 Inches
Width
25 Inches
Height
36 Inches
Backsplash Height
7 Inches
Backsplash
With Backsplash
Base Style
Open
Drain Size
1 Inch
Features
Made in America NSF Certified
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Product Line
Prestige Series
Type
Drainboard Storage Cabinets
Usage
Premium
Advance Tabco PRSCO-19-18 Details
This Advance Tabco PRSCO-19-18 Prestige series open stainless steel drainboard cabinet is part of a complete lineup of upscale underbar equipment. Items found within the Prestige series of underbar equipment line up perfectly with each other, creating a uniform look across any bar. In addition to a number of eye-catching features, this item boasts an extended 7" backsplash, a removable perforated drainboard, and a 1" IPS drain to create a truly one-of-a-kind unit.
Overall Dimensions:
Length: 18"
Width: 25"
Height: 36"
Work Surface Height: 29"
Backsplash Height: 7"