Advance Tabco PRI-19-24-10 Prestige Series 20" x 24" Underbar Ice Bin with 10 Circuit Cold Plate - 70 lb.
Item number  109pri192410MFR number  PRI-19-24-10
for details
Accessories & Options
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 11" deep cavity with 70 lb. ice capacity
  • 2 lb. density foamed-in-place insulation
  • All stainless steel construction with 10 circuit cold plate
  • Integrated 1 3/4" return with soda gun knock-out
  • Built-in 7" backsplash and 1/2" IPS drain
UPC Code:400011840990
Works With
View All Items
Advance Tabco PRI-19-24-10 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
135 lb.
Length
24 Inches
Width
20 Inches
Height
36 Inches
Ice Bin Length
24 Inches
Ice Bin Width
15 1/4 Inches
Ice Bin Depth
11 Inches
Backsplash Height
7 Inches
Capacity
70 lb.
Features
Bottle Storage Made in America NSF Certified With Backsplash
Installation Type
Freestanding
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Cold Plate Circuits
10 Circuits
Product Line
Prestige Series
Type
Ice Bins With Cold Plate
Advance Tabco PRI-19-24-10 Details
For exceptional ice storage and serving practicality, look no further than the Advance Tabco PRI-19-24-10 Prestige series stainless steel underbar ice bin. Items found within the Prestige series of underbar equipment line up perfectly with each other, creating a uniform look across any bar. In addition to several eye-catching features, this item boasts an exclusive twist-action leg assembly for added strength and an extended backsplash to create a truly one-of-a-kind unit. Thanks to an 11" deep bin with 2 lb. density foam-in-place insulation, this unit is sure to keep your ice at the perfect temperature over an extended period of time. A 7" backsplash serves to prevent ice and water from spilling onto the floor, while a 1 3/4" return with integrated soda gun knock-out allows for quick, efficient service of all your signature drink offerings. A cast aluminum 10 circuit cold plate with 5/16" diameter stainless steel bump and swedge ends is sealed to the bottom of the bin to efficiently pre-chill beverages.
Overall Dimensions:
Length: 24"
Width: 20"
Height: 36"
Work Surface Height: 29"
Backsplash Height: 7"
Ice Bin Dimensions:
Length: 24"
Width: 15 1/4"
Depth: 11"
Capacity: 70 lb.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
What is a cold plate?
Other Products from this Line
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • ice
  • bin
  • built
  • clean
  • easy
  • keeps
  • long
  • love
  • main
  • servers
Showing 1 of 1 review
Review by
Jeremy S.
Posted on 02/03/2025
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Length:
24"