Wolf by Vulcan C72CC-12BP Challenger XL Series Liquid Propane 72" Range with 12 Burners and 2 Convection Ovens - 430,000 BTU
Item number  950c72cc12bpMFR number  C72CC-12BP
for details
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Rugged stainless steel construction
  • 12 open top burners with lift off heads for easy cleaning
  • Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
  • Two convection ovens with 3 racks each
  • Extra-deep pull out crumb trays with welded corners
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 430,000 BTU
  • Requires liquid propane connection
UPC Code:400012138317
Works With
Wolf C72CC-12BP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
1120 lb.
Width
72 Inches
Depth
41 Inches
Height
58 Inches
Nominal Width
72 Inches
Oven Interior Width
26 3/8 Inches
Oven Interior Depth
24 Inches
Oven Interior Height
13 7/8 Inches
Voltage
115 Volts
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Manual
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
12 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Number of Racks
4 Racks
Oven BTU
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Convection Oven
Top Configuration
Open Burners
Total BTU
Wolf C72CC-12BP Details
Each of the 12 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection and a 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 41"
Height: 58"
Oven Interior Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 24"
Height: 13 7/8"
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.