Wolf by Vulcan ASA72-30-LP Liquid Propane 72" Countertop Griddle with Snap-Action Thermostatic Controls and Extra Deep Plate - 162,000 BTU
Item number  950asa7230lMFR number  ASA72-30 LP
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 162,000 BTU; (1) 27,000 BTU U-shaped aluminized steel burner for every 12"
  • 1" thick extra-deep 30" polished steel plate with backsplash and tapered side splashes
  • 3 1/2" wide fully-welded grease gutter and chute
  • Stainless steel front and sides with "cool bullnose" design
  • Independent thermostatic controls; adjustable temperature from 200-550 degrees Fahrenheit
  • One pilot per two burners; safety shutoff cuts off gas flow if pilot goes out
  • 4" adjustable legs
  • Liquid propane
UPC Code:400012128547
Works With
View All Items
Wolf ASA72-30 LP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
810 lb.
Width
72 Inches
Depth
37 1/2 Inches
Height
15 1/4 Inches
Cooking Surface Width
72 Inches
Nominal Width
Cooking Surface Depth
30 Inches
Work Surface Height
Base Style
None – Countertop Unit
Burner BTU
27,000 BTU
Burner Style
U-Shaped
Control Type
Snap Action Thermostatic
Cooking Surface Material
Polished Steel
Features
Extra Deep Plate Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Installation Type
Countertop
Number of Burners
6 Burners
Number of Controls
6 Controls
Plate Thickness
1 Inch
Power Type
Liquid Propane
Temperature Range
200 - 550 Degrees F
Total BTU
162,000 BTU
Type
Griddles
Usage
Heavy Duty
Wolf ASA72-30 LP Details
Upgrade your restaurant's grilling capabilities by adding this Wolf by Vulcan ASA72-30-LP 72" countertop liquid propane griddle with snap-action thermostatic controls to your cooking lineup. Featuring a powerful 27,000 BTU U-shaped aluminized steel burner for every 12" of griddle plate, this unit offers a total of 162,000 BTU. The 1" thick polished steel griddle plate is ideal for your high volume business since its thick design provides greater heat retention and faster recovery for your busiest breakfast shifts.
This griddle has a fully welded stainless steel and aluminized steel chassis frame for longer product life and a "cool bullnose" front ledge design for greater employee safety. A 4" stainless steel backsplash and tapered side splashes protect your walls and surrounding equipment from grease spatter. To make grease management easier, you can count on this model's 3 1/2" grease gutter and a fully welded grease chute to prevent grease migration. When you are ready to clean up for the day, it's fast and easy to empty this unit's (2) 6 qt. grease drawers.
Four 4" adjustable legs keep this unit up off the counter so that you can easily clean underneath. A liquid propane connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 37 1/2"
Height: 15 1/4"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 72"
Depth: 30"