Wolf by Vulcan AGM72-NAT Natural Gas 72" Heavy-Duty Gas Countertop Griddle with Manual Controls - 162,000 BTU
Item number  950agm72nMFR number  AGM72-101
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 72" wide x 24" deep cooking surface
  • Sturdy 1" thick polished steel griddle plate provides even heat distribution
  • Heavy-duty, all welded stainless steel body with aluminized steel frame
  • Cool bullnose front for safer and more comfortable cooking environment
  • 3 1/2" grease gutter and (2) 6 qt. grease drawers for ease of cleaning
  • Natural gas; 162,000 BTU
UPC Code:agm72-101
Works With
Wolf AGM72-101 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
725 lb.
Width
72 Inches
Depth
31 1/2 Inches
Height
15 1/4 Inches
Cooking Surface Width
72 Inches
Nominal Width
Cooking Surface Depth
24 Inches
Work Surface Height
Base Style
None – Countertop Unit
Burner BTU
27,000 BTU
Burner Style
U-Shaped
Control Type
Manual
Cooking Surface Material
Polished Steel
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Installation Type
Countertop
Number of Burners
6 Burners
Number of Controls
6 Controls
Plate Thickness
1 Inch
Power Type
Natural Gas
Product Line
Wolf by Vulcan
Total BTU
162,000 BTU
Type
Griddles
Usage
Standard Duty
Wolf AGM72-101 Details
If you need a heavy-duty griddle that can keep pace with your busy kitchen even when dealing with a high volume of frozen product, the Wolf by Vulcan AGM72-NAT griddle is just what you need! Boasting a 1" thick polished steel cooking surface with excellent heat retention, this unit stands tough against rigorous daily use with blazing fast recovery that allows you to quickly move from grilling one product to another. Six high-output "U" shaped burners deliver 162,000 BTU of power for maximum efficiency, and are spread 12" apart on the griddle surface. Independent manual infinite heat controls mean that you can establish different cooking zones and effectively cook burgers, bacon, and other product at the same time.
For long-lasting durability that withstands a harsh commercial environment, this unit boasts a fully welded stainless steel body with an aluminized frame. The front ledge features a "cool bullnose" design that helps prevent your employees from burning themselves on the prep line. 4" adjustable legs raise the unit to a more comfortable working height, and when it's time for a thorough cleaning, (2) 6 qt. removable grease drawers both ease and expedite the process. A natural gas connection is required.
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 31 1/2"
Height: 15 1/4"
Cooking Surface Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 24"