Vulcan MSA36-102 36" Countertop Liquid Propane Griddle with Snap Action Thermostatic Controls - 81,000 BTU
Item number 901msa36lMFR number MSA36-102
Works WithView All Items
- Apply, opens link in this tab
(21,975 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
- 36" wide x 24" deep cooking surface
- Sturdy 1" thick polished steel griddle plate provides even heat distribution
- Mechanical snap-action thermostatic controls
- Heavy-duty, all welded stainless steel body with aluminized steel frame
- Cool bullnose front for safer and more comfortable cooking environment
- 3 1/2" grease gutter and 6 qt. grease drawer for ease of cleaning
- 81,000 BTU
- Requires a liquid propane connection
UPC Code:msa36-102
Works With
View All Items- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 391 lb.
- Width
- 36 Inches
- Depth
- 31 1/2 Inches
- Height
- 15 1/4 Inches
- Cooking Surface Width
- 36 Inches
- Nominal Width
- Cooking Surface Depth
- 24 Inches
- Work Surface Height
- Base Style
- None – Countertop Unit
- Burner BTU
- 27,000 BTU
- Burner Style
- U-Shaped
- Control Type
- Snap Action Thermostatic
- Cooking Surface Material
- Polished Steel
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 3/4 Inches
- Installation Type
- Countertop
- Number of Burners
- 3 Burners
- Number of Controls
- 3 Controls
- Plate Thickness
- 1 Inch
- Power Type
- Liquid Propane
- Temperature Range
- 200 - 550 Degrees F
- Total BTU
- Type
- Griddles
- Usage
- Heavy Duty
Vulcan MSA36-102 Details
This Vulcan MSA36-102 36" countertop liquid propane griddle with snap action thermostatic controls heats evenly and delivers superior cooking performance no matter what you're cooking! Featuring a 1" thick polished steel cooking surface, this griddle quickly cooks your products with minimal flavor transfer, ensuring a quality product that tastes the same every time. Three high-output "U" shaped burners deliver 81,000 BTU of power for maximum efficiency, and are spread 12" apart on the griddle surface. Independent mechanical snap-action thermostatic controls with a 200-550 degrees Fahrenheit temperature range provide outstanding recovery and response time.
For long-lasting durability that withstands a harsh commercial environment, this unit boasts a fully welded stainless steel body with an aluminized frame. The front ledge features a "cool bullnose" design that helps prevent your employees from burning themselves on the prep line. 4" adjustable legs raise the unit to a more comfortable working height, and when it's time for a thorough cleaning, a 6 qt. removable grease drawer both eases and expedites the process. A liquid propane gas connection is required.
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"
Front to Back: 31 1/2"
Height: 15 1/4"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 36"
Depth: 24"