U.S. Range UTBG72-NR72 Natural Gas 72" Radiant Charbroiler with Fixed Grates - 216,000 BTU
Item number  372ut72nr72nMFR number  UTBG72-NR72-0001
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (12) 18,000 BTU cast iron radiant burners
  • Stainless steel front, back, and sides
  • Fixed position broiler grates
  • One variable hi/lo valve control for each burner
  • Large capacity crumb tray
  • 4" adjustable legs
  • Natural gas
UPC Code:400012900679
Works With
Garland / US Range UTBG72-NR72-0001 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
690 lb.
Width
70 7/8 Inches
Depth
32 Inches
Height
13 Inches
Base Style
Without Base
Burner BTU
18,000 BTU
Control Type
Manual
Features
NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Number of Burners
12 Burners
Number of Controls
12 Controls
Power Type
Natural Gas
Total BTU
216,000 BTU
Type
Charbroilers
Usage
Heavy Duty
Garland / US Range UTBG72-NR72-0001 Details
Perfect for the busiest snack bars or concession stands, the heavy-duty U.S. Range UTBG72-NR72 natural gas 72" radiant charbroiler with fixed grates delivers the power and durability of a full-size charbroiler in a countertop footprint! Featuring (12) 18,000 BTU cast iron radiant burners, this unit is capable of quickly cooking up everything from burgers to chicken and even delicate seafood. One variable hi/lo valve controls each burner for simple operation.
Its stainless steel body and 4" adjustable stainless steel legs are built to last and clean up easily at the end of the night, while a removable, large-capacity stainless steel catch tray protects your countertops from grease and eliminates unsightly crumbs.
This unit requires a natural gas connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 70 7/8"
Depth: 32"
Height: 13"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.