Turbo Air TST-28SD-12-N 28" 1 Door Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number 902tst2812nMFR number TST-28SD-12-N
- Apply, opens link in this tab
(10,197 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Self-cleaning condenser system helps prevent service calls
- Holds (12) 1/6 size pans up to 4" deep (included)
- 9 1/2" deep, 1/2" thick polyethylene cutting board
- Stainless steel shelving allows for easy organization
- Ergonomically designed door
- Foamed-in-place polyurethane insulation
- 4" swivel casters provide easy mobility
- Environmentally-safe R290 refrigerant
UPC Code:400010919413
Other Products from this Line
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 205 lb.
- Width
- 27 1/2 Inches
- Depth
- 35 Inches
- Height
- 44 7/8 Inches
- Cutting Board Width
- Nominal Width
- 27 Inches
- Cutting Board Depth
- 9 1/2 Inches
- Amps
- 3 Amps
- Hertz
- 60 Hz
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 115 Volts
- 1/6 Size Pan Capacity
- 12 Pans
- Access Type
- Doors
- Capacity
- 8 cu. ft.
- Casters
- With Casters
- Compressor Location
- Bottom Mounted
- Compressor Style
- Side / Rear Breathing
- Construction
- Stainless Steel
- Door Style
- Swing
- Door Type
- Solid
- Features
- NSF Certified
- Hinge Location
- Right
- Horsepower
- 1/6 hp
- Number of Doors
- 1 Door
- Number of Shelves
- 1 Shelf
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Refrigerant Type
- R-290
- Refrigeration Type
- Air Cooled
- Style
- Counter Height
- Temperature Range
- 33 - 39 Degrees F
- Top Type
- Mega Top
Turbo Air Refrigeration TST-28SD-12-N Details
For the freshest salads and sandwiches, choose this Turbo Air TST-28SD-12-N 28" Super Deluxe mega top refrigerated salad / sandwich prep table! From the renowned Super Deluxe series, this prep table's 1/4 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. Featuring high-density, CFC-free insulation to maintain consistent temperatures. It also features an innovative cold air compartment that maintains even temperatures while isolating pans from the compartment area to prevent food spillage and preserve fresh food longer. This sleek model has a stainless steel exterior with a galvanized steel back, back grill, and bottom, while the interior is made entirely of stainless steel for long-lasting durability and easy cleaning.
Equipped with a 9 1/2" wide cutting board and a stainless steel wire shelf, this prep table provides ample work space and storage. This mega top unit also comes with 12 standard 4" deep (1/6 size) condiment food pans for the top section to keep your ingredients organized and easily accessible. Perfect for sandwich shops and pizzerias that offer a wide selection of ingredients and toppings, this mega top adds efficiency and convenience to your establishment.
Unlike most refrigeration manufacturers, Turbo Air ships this unit with a package of casters, giving you the option to make your unit mobile if it's beneficial to your kitchen floor plan. A 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 27 1/2"
Depth: 35"
Height: 44 7/8"
Capacity: 8 cu. ft.
ETL, US & Canada
NSF Certified
This item is certified by NSF to applicable standards.
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.