Traulsen UHT32-D-SB 32" Undercounter Refrigerator with 2 Drawers and Stainless Steel Back
Item number 882uht32dsbMFR number UHT32-D-SB
Works With
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(18,677 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Each drawer holds up to (8) 1/6 size food pans
- Stainless steel top, front, sides, drawers, and back
- Front-breathing design allows for zero clearance installation
- Stay-open feature for easy loading and unloading
- Automatic, non-electric condensate evaporator
- CFC-free, foamed-in-place insulation
- Environmentally-friendly, R-450A refrigerant
- 115V
UPC Code:400011128043
Works With
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 300 lb.
- Width
- 32 Inches
- Depth
- 28 13/16 Inches
- Height
- 37 3/4 Inches
- Work Surface Height
- Amps
- 5.8 Amps
- Hertz
- 60 Hz
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 115 Volts
- Access Type
- Drawers
- Compressor Location
- Rear Mounted
- Compressor Style
- Front Breathing
- Door Type
- Solid
- Features
- Made in America NSF Certified Self-Closing Drawers
- Horsepower
- 1/4 hp
- Number of Drawers
- 2 Drawers
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Refrigerant Type
- R-450A
- Style
- Counter Height
- Temperature Range
- 34 - 38 Degrees F
- Type
- Refrigerators Undercounter Refrigerators
Traulsen UHT32-D-SB Details
Increase refrigerated storage while providing more work space for your staff with this Traulsen UHT32-D-SB 32" undercounter refrigerator. Boasting a front-breathing design, this unit allows for zero clearance installation to save valuable floor space. It can be placed right up against a back wall or next to other equipment to create an efficient layout in your kitchen. Thanks to its stainless steel top, front, sides, drawers, and back, this unit is a durable, long-lasting addition to your establishment. Anodized aluminum interiors also add strength and years of useful service to this undercounter refrigerator.
A powerful 1/4 hp refrigeration system uses R-450A refrigerant to maintain food-safe temperatures between 34 and 38 degrees Fahrenheit. The CFC-free insulation helps increase the overall energy efficiency and structural integrity of this unit. A set of (4) 4" casters makes it easy to move this unit for routine cleaning and maintenance. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 32"
Depth: 28 13/16"
Height with casters: 37 3/4"
Work Surface Height: 33 5/8"
NSF Certified
This item is certified by NSF to applicable standards.
Made in America
This item was made in the United States of America.
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
ETL, US & Canada
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.