Item number  882uht60ddsbMFR number  UHT60-DD-SB
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Bottom drawers each hold (1) full size food pan
  • Stainless steel top, front, sides, drawers, and back
  • Front-breathing design allows for zero clearance installation
  • Stay-open feature for easy loading and unloading
  • (6) 4" casters for easy mobility
  • Environmentally-friendly, R-450A refrigerant
  • 115V; 1/4 hp
UPC Code:400011128326
Works With
Traulsen UHT60-DD-SB Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
500 lb.
Width
60 Inches
Depth
28 3/4 Inches
Height
33 5/8 Inches
Work Surface Height
Amps
7.5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Drawers
Capacity
16.7 cu. ft.
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Front Breathing
Door Type
Solid
Features
Made in America NSF Certified Self-Closing Drawers
Horsepower
1/4 hp
Number of Drawers
4 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-450A
Style
Counter Height
Temperature Range
34 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Traulsen UHT60-DD-SB Details
Increase refrigerated storage while providing more work space for your staff with this Traulsen UHT60-DD 60" undercounter refrigerator. Boasting a front-breathing design, this unit allows for zero clearance installation to save valuable floor space. It can be placed right up against a back wall or next to other equipment to create an efficient layout in your kitchen. Thanks to its stainless steel top, front, sides, drawers, and back, this unit is a durable, long-lasting addition to your establishment. Anodized aluminum interiors also add strength and years of useful service to this undercounter refrigerator.
A powerful 1/4 hp refrigeration system uses R-450A refrigerant to maintain food-safe temperatures between 34 and 38 degrees Fahrenheit. The CFC-free insulation helps increase the overall energy efficiency and structural integrity of this unit. A set of (6) 4" casters makes it easy to move this unit for routine cleaning and maintenance. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 28 3/4"
Height: 33 5/8"
Work Surface Height: 33 5/8
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.