Traulsen UHT72-DD-SB 72" Undercounter Refrigerator with 4 Drawers and Stainless Steel Back
Item number  882uht72ddsbMFR number  UHT72-DD-SB
Product Overview
  • Each drawer holds (8) 1/6 size food pans
  • Stainless steel top, front, sides, drawers, and back
  • Front-breathing design allows for zero clearance installation
  • Stay-open feature for easy loading and unloading
  • Automatic, non-electric condensate evaporator
  • (6) 4" casters for easy mobility
  • Environmentally-friendly, R-450A refrigerant
  • 115V; 1/4 hp
UPC Code:400011128524
Works With
Traulsen UHT72-DD-SB Specs
Shipping Weight
600 lb.
Width
72 Inches
Depth
28 3/4 Inches
Height
37 3/4 Inches
Hertz
60 Hz
Access Type
Drawers
Features
Made in America NSF Certified Self-Closing Drawers
Horsepower
1/4 hp
Number of Drawers
4 Drawers
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Traulsen UHT72-DD-SB Details
Increase refrigerated storage while providing more work space for your staff with this Traulsen UHT72-DD 72" undercounter refrigerator. Boasting a front-breathing design, this unit allows for zero clearance installation to save valuable floor space. It can be placed right up against a back wall or next to other equipment to create an efficient layout in your kitchen. Thanks to its stainless steel top, front, sides, drawers, and back, this unit is a durable, long-lasting addition to your establishment. Anodized aluminum interiors also add strength and years of useful service to this undercounter refrigerator.
A powerful 1/4 hp refrigeration system uses R-450A refrigerant to maintain food-safe temperatures between 34 and 38 degrees Fahrenheit. The CFC-free insulation helps increase the overall energy efficiency and structural integrity of this unit. A set of (6) 4" casters makes it easy to move this unit for routine cleaning and maintenance. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 28 3/4"
Height: 37 3/4"
Work Surface Height: 33 5/8"
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.