Sirman 2142215010236T TC #42 Montana Electric Meat Grinder
Item number  751422150123MFR number  2142215010236T
Due to a manufacturer's price increase, this price will increase by 1.00% on 05/15/26
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Powerful 7 hp motor processes 7500 lb. of meat per hour
  • Durable stainless steel construction
  • High-torque planetary gear motor for continuous operation
  • Quick and easy breakdown for cleaning
  • Includes one simple cut knife and plate
UPC Code:400015315661
Other Products from this Line
Sirman 2142215010236T Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
300 lb.
Width
22 1/4 Inches
Depth
41 15/16 Inches
Height
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
220 Volts
Capacity
125 lb. per minute 7,500 lb. per hour
Horsepower
7 hp
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Type
Meat Choppers / Grinders
Usage
Medium Duty
Sirman 2142215010236T Details
Make your own signature sausage, ground beef, ground venison for select occasions with this Sirman 2142215010236T TC #42 Montana electric meat grinder! With 5145W of power, this floor grinder uses a 7 hp high-torque planetary gear motor that ensures continuous operation and processes up to 7500 lb. of meat per hour. Boasting a durable all stainless steel construction, this unit is ideal for heavy-duty use and large-volume meat grinding operations. This grinder includes a stainless steel self-sharpening knife and plate, along with a worm and plate removing tool. The strategic square design of the feeding neck allows for quicker processing times, while safety interlocks and a mounted guard on the sides ensures safe use. This machine can be completely disassembled without tools for quick and easy cleaning. It includes one simple cut knife and plate, and requires a 220V, 3 phase electrical connection for operation.