Pitco® SE14-SSTC 40-50 lb. Solstice Electric Floor Fryer with Solid State Controls - 240V, 3 Phase, 17kW
Item number  614se14sstceMFR number  SE14-SSTC 240/3
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 7-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Solid state controls with melt cycle and boil out mode
  • 17kW
  • 40-50 lb. oil capacity; 14" x 14" frying area
  • 9" adjustable legs for easy cleaning; front serviceable
  • Includes 2 twin baskets and removable basket hanger
UPC Code:400011898915
Works With
View All Items
Pitco® SE14-SSTC 240/3 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
200 lb.
Width
15 5/8 Inches
Depth
34 1/2 Inches
Height
Fry Pot Width
14 Inches
Fry Pot Depth
14 Inches
Amps
41 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
17 Kilowatts
Cabinet
Stainless Steel
Capacity
40 - 50 lb.
Electric Fryer Usage
Medium Duty
Element Style
Ribbon
Features
Made in America NSF Certified
Number of Fry Baskets
2 Fry Baskets
Number of Fry Pots
1 Fry Pot
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Split Pot
Without Split Pot
Type
Electric Floor Fryers
Pitco® SE14-SSTC 240/3 Details
This fryer includes a rack to catch crumbs and debris, making it both efficient and easy to clean. The full port 1 1/4" drain valve allows for fast draining and the unit comes with a drain extension and drain line clean out rod to make emptying and cleaning your new fryer even easier. Since the tank, front, sides, and door are made of stainless steel, keeping this fryer sparkling isn't a problem at all. In addition, it is front serviceable! This means all components, even the elements, can be accessed, serviced, or cleaned without the need to move the fryer away from the wall. This 17kW fryer comes with 2 twin baskets and a basket hanger that can be removed without tools. It requires a 240V, 3 phase electrical connection.
Overall Dimensions:
Left to Right: 15 5/8"
Front to Back: 34 1/2"
Height: 39 3/4"
Frying Area: 14" x 14"