Item number  185dd58hcb016MFR number  DD58HC-B-016
You are viewing a product from WebstaurantStore Outlet.
Condition:Outlet
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Holds (2) 1/2 size kegs
  • Two 3" stainless steel towers with four total taps
  • Durable black painted steel construction
  • Ideal for use with wine, beer, and coffee
  • R-290 refrigerant maintains 36-38 degrees Fahrenheit product temperature
Works With
View All Items
This is an outlet item
Return Policy
Cart Policy
Warranty Policy
Beverage-Air DD58HC-B-016 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
350 lb.
Width
58 Inches
Depth
30 3/8 Inches
Height
34 Inches
Power Cord Length
8 Feet
Interior Width
43 Inches
Interior Depth
23 1/2 Inches
Nominal Depth
Standard
Height (Including Tap)
Interior Height
Tap Tower Height
Tap Tower Diameter
3 Inches
Amps
3.3 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Capacity
17.8 cu. ft.
Compressor Location
Left Side Mounted
Door Type
Solid
Exterior Finish
Black / Stainless Steel
Features
Coffee Model Locking Doors Made in America Magnetic Door Gaskets Self-Closing Doors Wine Model
Horsepower
1/3 hp
Interior Material
Galvanized Steel Stainless Steel
Material
Black Coated Steel / Stainless Steel Stainless Steel
Number of Doors
2 Doors
Number of Kegs
2 Kegs
Number of Taps
4 Taps
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
1/2 Barrel
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Kegerators / Beer Dispensers
Scratch and Dent Beverage-Air DD58HC-B-016 Details
  • New; never used
  • Out of original packaging
  • Left side panel is dented
  • Two small dents on the top panel
  • Top right side corner is dented
Thanks to its insulated dispensing towers and efficient refrigeration system, this Beverage-Air 2 double tap kegerator beer dispenser helps you serve the coldest beer in town! This kegerator can hold (2) 1/2 size kegs and has two 3" stainless steel, insulated tap towers with four total taps (two double towers) to serve your patrons refreshing, perfectly drafted beer, wine, or coffee. Boasting a durable black painted steel construction, this kegerator withstands the daily demands of your busy bar, pub, or catered event. The top is made of heavy-duty stainless steel for easy cleaning and maintenance. Plus, the drip trays help contain liquid for a clean, mess-free operation.
With full electronic control, an epoxy-coated evaporator coil, and an automatic, non-electric defrost, this unit is easy to operate and maintain. The beer dispenser's 1/3 hp compressor runs on eco-friendly R-290 refrigerant to maintain 36-38 degrees Fahrenheit product temperature. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3. This unit includes an 8 ft. power cord and requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 58"
Depth: 30 3/8"
Height: 34"
Height (Including Towers): 49 5/16"
Capacity: 17.8 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 43"
Depth: 23 1/2"
Height: 30 1/2"
Tap Tower Dimensions:
Diameter: 3"