Makita 36V (X2) BL 15" Brushless Cordless String Trimmer Kit with (4) 5.0 Ah Lithium-Ion Batteries and Dual-Port Charger XRU15PT1
Item number  200xru15pt1MFR number  XRU15PT1
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Powerful brushless motor with 3-speed options from 3,500 RPM-6,500 RPM
  • Torque drive shifts between speeds automatically
  • Bump and feed trimmer head loaded with 0.080" twisted quiet line
  • Reverse rotation system keeps brush cutter head free of grass and weeds
  • With (4) 5.0 Ah 18V LXT lithium-ion batteries and 1 dual-port charger
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to AK or HI
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:4722536
Works With
Makita XRU15PT1 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
24.54 lb.
Length
69 1/4 Inches
Cutting Area Width
15 Inches
Voltage
36 Volts
Battery Capacity
5 Ah
Battery Type
Lithium-Ion Rechargeable
Color
Black Blue
Features
Cordless
Power Type
Battery
RPM
3,500 - 6,500 RPM
Speeds
3 Speed
Type
String Trimmers
Weight
10.4 lb.
Makita XRU15PT1 Details
Complete cutting and trimming jobs with the power, performance, and durability of the Makita 36V (X2) BL 15" cordless string trimmer with batteries and charger! This trimmer's powerful brushless motor delivers all the power of a gas-powered unit with zero emissions, quieter operating volume, and reduced maintenance. Take care of large or small jobs with a 15" cutting swath along with 3-speed options, including low at 3,500 RPM, medium at 5,300 RPM, and high at 6,500 RPM for a range of cutting power. This arborist's trimming tool is compatible with Makita 18V LXT lithium-ion batteries and chargers.
This trimmer includes (4) 18V LXT lithium-ion 5.0 Ah batteries with 1 dual-port charger. The batteries feature LED indicators that show their charge levels clearly as well as impact-resistant outer cases and shock-absorbing inner liners that are engineered to protect the batteries and ensure they remain securely attached to the tool. The charger allows the batteries to reach a full charge in just 45 minutes. is only designed for use with Makita batteries and chargers.