Imperial Range Pro Series IR-G36T-E-C 36" Electric Range with 36" Griddle and Convection Oven - 240V, 1 Phase
Item number  974irg36tecdMFR number  IR-G36T-E-C
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Griddle top has a durable, highly-polished, 1/2" steel plate construction
  • Convection oven features 1/4 hp blower motor to cook food quickly and evenly
  • Oven accommodates standard 18” x 26" sheet pans left-to-right
  • Porcelainized oven interiors and stainless steel exterior are durable and easy to clean
  • Requires a 240V, 1 phase electrical connection for operation
UPC Code:400016336788
Works With
Imperial Range IR-G36T-E-C Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
705 lb.
Width
36 Inches
Depth
38 1/8 Inches
Height
56 1/2 Inches
Griddle Width
36 Inches
Nominal Width
Oven Interior Width
Oven Interior Depth
Cooking Surface Height
Oven Interior Height
14 Inches
Phase
1 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
14.3 Kilowatts
Features
Made in America
Installation Type
Freestanding
Number of Ovens
1 Oven
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Range Base Style
Convection Oven
Temperature Range
150 - 500 Degrees F
Top Configuration
Griddles
Imperial Range IR-G36T-E-C Details
The Imperial Range Pro Series IR-G36T-E-C 36" electric range with 36" griddle and convection oven is designed to be a versatile and efficient addition to your establishment! This unit's 36" griddle top is designed with a highly polished, 1/2" thick steel plate surface, making it perfect for cooking a variety of foods from pancakes and eggs to grilled cheese and even burgers! Heating elements are positioned across the griddle section, keeping the temperature even and consistent. The steel construction also provides the unit with excellent heat retention and quick recovery. Plus, this unit features a 3" wide grease trough and large, removable grease can for easy cleaning.
This unit includes a convection oven with three chrome oven racks and a 1/4 hp blower motor that allows the fan to evenly distribute heat throughout the oven cavity to quickly cook food without drying it out. The fan will shut off automatically when the door is opened, and a three-position switch offers cooking and cooldown options. The oven has a 5.3 kW output and a porcelainized interior for easy cleaning, as well as a porcelainized, stamped, inner door liner for excellent heat retention. Standard 18" x 26" sheet pans will fit in this oven in a side-to-side position.
Boasting a stainless steel exterior with welded, polished stainless steel seams, this unit provides outstanding durability in your busy, commercial establishment. The large, 5" landing edge also offers ample space for convenient plating. With sturdy, stainless steel, 6" adjustable legs, you'll have no trouble finding the perfect spot for this unit among the rest of your kitchen equipment. This unit requires a hardwired 240V, 1 phase electrical connection.
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"
Front to Back: 38 1/8"
Cooking Surface Height: 36"
Height: 56 1/2"
Oven Dimensions:
Left to Right: 26 1/2"
Front to Back: 22 1/2"
Height: 14"