Imperial Range Pro Series IR-6-G24T-E-CC 60" Electric Range with 6 Plates, 24" Griddles, and 2 Convection Ovens - 208V, 3 Phase
Item number  974ir6g24cccMFR number  IR-6-G24T-E-CC
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Griddle top has a durable, highly-polished, 3/4" steel plate construction
  • Features 6 solid 9" plate elements that heat evenly and prevent spills from entering the unit
  • Convection ovens feature 1/4 hp blower motors to cook food quickly and evenly
  • Each oven accommodates standard 18” x 26" sheet pans left-to-right
  • Requires a 208V, 3 phase electrical connection for operation
UPC Code:400016336894
Works With
Imperial Range IR-6-G24T-E-CC Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
1170 lb.
Width
60 Inches
Depth
38 1/8 Inches
Height
56 1/2 Inches
Griddle Width
24 Inches
Nominal Width
60 Inches
Oven Interior Width
Oven Interior Depth
Cooking Surface Height
36 Inches
Oven Interior Height
14 Inches
Phase
3 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
28.6 Kilowatts
Burner Style
French
Features
Made in America
Installation Type
Freestanding
Number of Burners
6 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Range Base Style
Convection Oven
Temperature Range
150 - 500 Degrees F
Top Configuration
Burners with Left Griddle
Imperial Range IR-6-G24T-E-CC Details
The Imperial Range Pro Series IR-6-G24T-E-CC 60" electric range with 6 round plates, 24" griddle, and 2 convection ovens is designed to be a versatile and efficient addition to your establishment! This unit's 24" griddle top is designed with a highly polished, 3/4" thick steel plate surface, making it perfect for cooking a variety of foods from pancakes and eggs to grilled cheese and even burgers! Heating elements are positioned across the griddle section, keeping the temperature even and consistent. The steel construction also provides the unit with excellent heat retention and quick recovery. Plus, this unit features a 4" wide grease trough and large, removable grease can for easy cleaning.
With 6 solid 9" round plates, this unit allows you to cook six stock pots or fry pans full of product at the same time. Each solid, 2 kW plate heats quickly and evenly, and has a flat surface that makes it much easier to clean than traditional ranges with coil-style burners. Plus, the wide 9" diameter allows for maximum pan contact. The plates are also operated by infinite controls, which offer versatility when cooking various products.
This unit includes two convection ovens, each featuring three chrome oven racks and a 1/4 hp blower motor that allows the fan to evenly distribute heat throughout the oven cavity to quickly cook food without drying it out. The fan will shut off automatically when the door is opened, and a three-position switch offers cooking and cooldown options. Both ovens have a 5.3 kW output and porcelainized interiors for easy cleaning, as well as porcelainized, stamped, inner door liners for excellent heat retention. Standard 18" x 26" sheet pans will fit in these ovens in a side-to-side position.
Boasting a stainless steel exterior with welded, polished stainless steel seams, this unit provides outstanding durability in your busy, commercial establishment. The large, 5" landing edge also offers ample space for convenient plating. With sturdy, stainless steel, 6" adjustable legs, you'll have no trouble finding the perfect spot for this unit among the rest of your kitchen equipment. This unit requires a hardwired 208V, 3 phase electrical connection.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 38 1/8"
Cooking Surface Height: 36"
Height: 56 1/2"
Oven Dimensions:
Left to Right: 26 1/2"
Front to Back: 22 1/2"
Height: 14"